Do czego wykorzystywany jest tłuczeń?
Kruszywa nie są żadną nowinką techniczną. Co więcej, bez nadmiernej przesady można powiedzieć, że towarzyszą ludziom już od pierwszych, najprostszych wynalazków. Choć są dobrze znane, a rozwój technologii i fantastycznych tworzyw pędzi jak nigdy, zapotrzebowanie na kruszywa wciąż wzrasta. Do najpopularniejszych przykładów takiego materiału należy tłuczeń. Dlaczego jest tak ważny dla przemysłu? Do czego jest wykorzystywany?
Tłuczeń – materiał idealny?
Tłuczeń to kruszywo o pochodzeniu mineralnym – powstaje z łamanej skały. Kształtem przypomina sześciany lub ostrosłupy. Jego charakterystyczną cechą jest szorstka powierzchnia. To niezwykle uniwersalny, trwały materiał, wykazujący się wysoką odpornością na obciążenie, tarcie i zmiany temperatur. Jego dodatkową zaletą jest przystępna cena. Wszystkie te cechy sprawiają, że tłuczeń stał się idealnym materiałem kamiennym w budownictwie, drogownictwie i kolejnictwie.
Tłuczeń na drodze i w ogrodzie
Doskonałe właściwości tłucznia pozwalają na wykorzystywanie go nawet w niesprzyjających warunkach. Dzięki temu jest niezbędnym elementem budownictwa. Wykorzystuje się go między innymi do budowy nawierzchni drogowych czy stabilizacji gruntów. Tłuczeń nie kumuluje wody i pomaga w jej drenowaniu, dlatego pełni ważną funkcję w budowie umocnień rowów odwadniających, a także w uzdatnianiu terenów podmokłych.
Tłuczeń zna niemal każdy, choć nie wszyscy mogą kojarzyć samą tę nazwę. Kruszywo to stosuje się wszak jako podsypka kolejowa w konstrukcji torów. Przyjrzeć mu się można więc wszędzie tam, gdzie obecne są linie kolejowe.
Kruszywem tym warto zainteresować się także podczas organizacji własnej posesji. Nadaje się między innymi do tworzenia podjazdów i innych nawierzchni żwirowych. W takich przypadkach tłuczeń tworzy warstwę denną, stabilizującą powierzchnię. W podobny sposób można tworzyć ścieżki ogrodowe, a także ozdobne elementy rabat i skalniaków.