Jaki żwir wybrać do drenażu?
Musisz uporać się z problemem zalegania wody, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najskuteczniejszym sposobem na ochronę działki przed zalaniem jest wykonanie odpowiedniego drenażu. Jakiego materiału należy do tego użyć?
Czym jest drenaż?
Drenaż to sieć instalacji hydrotechnicznej stosowana w celu regulacji dystrybucji zasobów wodnych na terenie działki. Jednym z najważniejszych zadań drenażu jest ochrona posesji oraz elementów budynku przed zalaniem. Instalacja zabezpiecza także przed wymywaniem składowych gruntów na skutek niekontrolowanego przepływu wody gruntowej lub opadowej, co jest częstą przyczyną obniżania nie tylko wytrzymałości i stabilności konstrukcji, ale też jakości gleby.
Drenaż gromadzi zbierającą się wodę, po czym odprowadza ją na niezagrażającą już odległość. Buduje się go pod powierzchnią gruntu, najczęściej otaczając systemem cały budynek. Do konstrukcji wykorzystuje się kruszywa naturalne, które doskonale odsączają i izolują.
Jakie kruszywo nadaje się do drenażu?
Kruszywem wykorzystywanym do budowy drenażu jest żwir. Jego parametry dostosowuje się do wymogów konkretnego projektu. Głównym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest frakcja. Nie powinna być mniejsza niż średnica rur drenażowych. Najczęściej wykorzystuje się więc żwir o frakcji powyżej 8 mm: 8-16 mm lub 10-16 mm. Zdarza się, że konieczne będzie użycie grubszego materiału.
Żwir jest doskonałym wyborem, gdyż kruszywo to powstaje w naturalnym procesie erozji – procesie rzeźbienia terenu przez wodę. Pochodzi ze zbiorników wodnych i rzek lub kopalni. Wybierając materiał, zwróć uwagę na jego jakość i sposób obróbki. Najlepiej spisze się żwir płukany, czyli taki, który został oczyszczony z pozostałości po glinach minerałach. Te mogłyby odczepiać się od żwiru i powodować zatykanie rur drenażowych. Dzięki odpowiedniemu doborowi parametrów żwiru drenującego, cały system drenażu pozostanie drożny i będzie doskonałym zabezpieczeniem przed gromadzącymi się wodami gruntowymi i opadowymi.