Jakie kruszywa stosuje się w ogrodzie?
Urządzanie ogrodu to zadanie trudne i pracochłonne, dające jednak wiele satysfakcji. Poza doborem drzew, krzewów i kwiatów, właściciel ogrodu musi jeszcze pamiętać o wyznaczeniu ścieżek i przygotowaniu innych powierzchni utwardzonych. Do tego celu zazwyczaj używa się kruszyw. Są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale też mają naturalny, pasujący do zieleni wygląd. Nawierzchnie z kruszyw świetnie sprawdzają się zarówno w ogrodach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.
Rodzaje kruszyw: co może się przydać?
Firmy oferujące sprzedaż kruszyw zazwyczaj oferują swoim klientom kruszywa o wielu różnych frakcjach. Do budowy ścieżek ogrodowym najczęściej wykorzystuje się żwir, tłuczeń, grys, pospółkę i kliniec. To rozwiązanie bardzo praktyczne: nawet podczas deszczu woda przesiąka przez kamienie i odprowadzana jest do gleby, a na ścieżkach nie tworzą się kałuże i błoto. W chwile po ulewie po ogrodzie można już komfortowo (i bezpiecznie!) chodzić. W sytuacji, gdy ścieżki mają być ułożone z kostki brukowej, właściciele ogrodów korzystają również z piasku, który stabilizuje poszczególne elementy. Piasek w ogrodzie można też wykorzystać do poprawienia właściwości gleby, czyli jej rozluźnienia. Gliniasta ziemia zmieszana z piaskiem gwarantuje roślinom lepszą gospodarkę wodną, niż sama, zbita gleba.
Walka z chwastami
Kruszywa ogrodowe mogą okazać się też przydatne w walce z chwastami. Właścicielom nowoczesnych ogrodów często zależy, by pod ozdobnymi drzewkami, czy wokół rabatek z kwiatami nie rosły niepożądane gatunki. Najlepszym pomysłem jest wysypanie w danym miejscu kilku warstw żwiru lub tłucznia – znacząco utrudnią one wzrastanie niechcianych chwastów. Niektórzy właściciele ogrodów decydują na wykorzystanie dodatkowo kruszyw ozdobnych, które mogą stanowić wierzchnią, mniej skuteczną, lecz miłą dla oka warstwę ochronną. Nadmiar piasku i żwiru w ogrodzie zawsze można wykorzystać też przy wykonywaniu podmurówek ogrodzeń lub stabilizowaniu za pomocą betonu w ziemi elementów architektury ogrodowej.