Jakiego betonu użyć do stabilizacji gruntu?
Stabilizacja gruntu jest często czynnością niezbędną, aby przygotować podłoże do budowy i spełnić wymagania projektowe. W wielu przypadkach pominięcie tego procesu uczyniłoby stworzoną konstrukcję zbyt niepewną i niewystarczająco bezpieczną. Stabilizacja gruntu pozwala znacznie zwiększyć jego nośność oraz odporność na obciążenia i działanie czynników atmosferycznych. Można wykonać ją za pomocą cementu, jednak znacznie korzystniejsze jest użycie w tym celu suchego betonu.
Suchy beton jest doskonały stabilizacji gruntu
Suchy beton (często nazywany również półsuchym) powstaje, gdy zmiesza się ze sobą cement, kruszywo betonowe, nieco dodatków oraz bardzo niewielką ilość wody. Dzięki temu ma sypką konsystencję, nadającą mu nieco inne zastosowanie niż pozostałym rodzajom betonu. Jest od nich mniej wytrzymały, co ma wpływ na jego przydatność w niektórych czynnościach, jednak wciąż pozostaje bardzo twardym materiałem, a jego nietypowa forma doskonale sprawdza się podczas stabilizacji gruntu. Wykorzystanie suchego betonu, zamiast na przykład cementu, przyśpiesza tempo prac i obniża ich koszty, nie wpływając przy tym negatywnie na ich jakość, co czyni go doskonałym rozwiązaniem.
Używanie go do stabilizacji podłoża jest również bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga stosowania szalunków ani nietypowych składników – w większości przypadków wysypuje się go bezpośrednio na grunt i to z niego pobierać będzie wodę, która doprowadzi do jego wiązania. Jeśli zajdzie taka potrzeba można skropić go dodatkowo wodną mgiełką lub polewać z węża ogrodowego, jednak nie należy wykorzystywać dużo wody. Istotne jest, żeby beton pobrał ją bezpośrednio z gleby, zyskując w ten sposób wyjątkowe właściwości i doskonale stabilizując grunt.
Jak uczynić suchy beton bardziej jednolitym?
Należy pamiętać, że suchy beton po wyschnięciu i zmieszaniu z glebą jest twardy, jednak stosunkowo kruchy. Z tego powodu warto użyć dodatkowo wibratora powierzchniowego, którego zadaniem jest zagęszczenie powierzchni. Pozwoli na to zlikwidowanie znajdujących się w zaprawie pęcherzyków powietrza, czyniąc ją wytrzymalszą i bardziej jednolitą. Dzięki temu stabilizacja gruntu przyniesie większe korzyści.